Kada je Steve Way 2014. godine prošao kroz cilj Londonskog maratona s vremenom 2:16:27, postao je treći najbolje plasirani Britanac, odmah iza Moa Faraha i Chrisa Thompsona. Taj rezultat mu je osigurao plasman na Igre Komonvelta u Glazgovu, što je prije samo nekoliko godina bilo nezamislivo. Naime, prije nego što je počeo da trči, Way je bio pušač koji je težio više od 105 kilograma i svakodnevno konzumirao brzu hranu.

Transformacija koja inspiriše
Još 2007. godine, Way je imao potpuno drugačiji stil života. Pušio je 20 cigareta dnevno, loše se hranio i imao ozbiljne probleme sa snom. Tada je odlučio da napravi radikalnu promjenu kako bi poboljšao svoje zdravlje. Njegov put ka vrhunskom trkačkom nivou počeo je sasvim spontano – jednostavnom odlukom da počne da trči.
“U školi sam bio onaj klinac koji bi se sakrio u grmlje tokom krosa i ponovo se priključio grupi pred kraj trke. Nikada nisam ni sanjao da ću jednog dana predstavljati Englesku na velikom takmičenju,” izjavio je Way za britanski Guardian.
Put do elitnog trkača
Way sada nedjeljno pretrči između 210 i 225 kilometara, dok istovremeno radi puno radno vrijeme u banci. Njegov put do vrhunske forme bio je postepen, ali dosljedan. Kroz godine truda i discipline, ne samo da je smanjio težinu, već je postao jedan od najbržih britanskih maratonaca.
Osim maratona, Way se proslavio i na ultramaratonskim distancama. Na Stockholm Ultra Marathonu je oborio britanski rekord na 100 kilometara, dodatno potvrđujući svoj status izuzetnog izdržljivog trkača.

Motivacija za sve nas
Priča Stevea Waya pokazuje da nikada nije kasno za promjenu. Njegova transformacija, od neaktivnog pušača do elitnog maratonca, inspiracija je svim rekreativnim trkačima koji misle da su prepreke nepremostive. Sa pravom motivacijom, disciplinom i posvećenošću, moguće je postići nevjerovatne rezultate – bez obzira na to odakle krećete.