Foto: Marta Iwanek/Waterloo Record

Kada pomislimo na maratonce, obično zamišljamo mlade i izuzetno istrenirane sportiste. Međutim, Ed Whitlock je potpuno promijenio tu sliku. Ovaj nevjerovatni Kanađanin pokazao je da su godine samo broj i postavio rekorde koji i danas zbunjuju i zadivljuju naučnike. Njegova priča je inspiracija za sve nas – ljubitelje trčanja, rekreativce i one koji misle da su godine prepreka za velike podvige.

Čovjek koji je pomjerio granice

Ed Whitlock je ozbiljno počeo da trči tek u svojim 40-im, kada je njegov sin odlučio da trenira za maraton. Umjesto da ga samo podrži sa tribina, Ed je odlučio da mu se pridruži. A onda je uslijedio šok – sa 48 godina istrčao je maraton za nevjerovatnih 2:31:23! Kasnije, u svojim 70-im, postavio je cilj koji se činio nemogućim – da postane prvi čovjek stariji od 70 godina koji će maraton završiti za manje od 3 sata. I uspio je! Sa 73 godine, na Scotiabank Toronto Riverbank maratonu, postavio je rekord od 2:54:48.

Njegov uspjeh nije bio samo plod talenta, već i specifičnog pristupa trčanju. Ed nije koristio GPS satove, nije pravio komplikovane planove treninga – jednostavno je trčao po groblju blizu svoje kuće. Svakog dana, tri sata trčanja u krugovima, bez prebrojavanja krugova, bez naglih ubrzanja – samo jednostavno, dosljedno „plovljenje“. To je bila njegova tajna dugovječnosti u sportu.

Nauka ne može da objasni njegovu izdržljivost

Naučnici su sa fascinacijom proučavali njegovu fizičku sposobnost. Sa 85 godina, Ed je postavio još jedan nevjerovatan rekord – maraton je istrčao za 3:56:34, postavši najstariji čovjek koji je maraton završio ispod 4 sata. Stručnjaci su analizirali njegovu formu i zaključili da je imao nevjerovatno nizak nivo biološkog starenja. Dr. Michael Joyner sa Mayo klinike izjavio je: „On je najbliže minimalnom starenju kod ljudi što smo ikada vidjeli.“

Foto: Ian Willms za New York Times

Ali, kako je Ed sve to postigao? Nije koristio specijalne dijete, nije išao kod doktora (posljednji pregled imao je sa 40 godina!), i nije koristio moderne tehnike oporavka. Trčanje mu nije bilo profesionalna obaveza, već hobi u kojem je uživao. Njegova filozofija bila je jednostavna: „Samo nastavite da radite ono što volite, bez previše komplikacija.“

Foto: Todd Fraser/Canada Running Series

Nasljeđe koje inspiriše

Ed Whitlock je preminuo 2017. godine, ali njegova priča ostaje inspiracija za sve koji žele da pomjere svoje granice. Njegovi rekordi i način na koji je pristupao trčanju pokazuju da nikada nije kasno da se počne i da su mogućnosti tijela daleko veće nego što mislimo. Možda nećemo svi trčati maratone u 80-im, ali Ed nas uči da nikada ne odustajemo i da uživamo u procesu, a ne samo u rezultatu. Njegova priča je dokaz da su disciplina, dosljednost i ljubav prema sportu ključ dugovječnosti.