Plivanje u ledenoj vodi predstavlja jedan od najekstremnijih sportova na svijetu, gdje takmičari plivaju u vodama čija je temperatura ispod 5°C. Ovo zahtijeva izuzetnu fizičku spremnost, ali i nevjerovatnu mentalnu snagu. Takmičenja se često održavaju u ekstremnim vremenskim uslovima, a plivači se suočavaju s izazovima poput utrnulosti ekstremiteta, šoka od hladnoće i potrebe za brzim oporavkom. Ovaj sport doživljava sve veću popularnost širom svijeta, a njegovi entuzijasti dolaze iz različitih pozadina, od maratonskih plivača do ljubitelja otvorenih voda.

Ovaj ekstremni sport dio je Međunarodne asocijacije za plivanje u ledu (International Ice Swimming Association – IISA), koja postavlja standarde za takmičenja i promoviše sigurnost plivača. IISA definiše pravila, uključujući minimalnu temperaturu vode ispod 5°C, i organizuje globalna takmičenja poput Svjetskog prvenstva u ledu. Njihov cilj je popularizacija ovog sporta, uz naglašavanje važnosti mentalne i fizičke pripreme, kao i brige o zdravlju takmičara. Plivanje u ledenoj vodi raste u popularnosti, a pod okriljem IISA takmičari iz cijelog svijeta imaju priliku da testiraju svoje granice u kontrolisanim uslovima.

Jedna od zvijezda ovog sporta je šesnaestogodišnja Madeline Hobo iz Taranakija, koja je svojim uspjehom na Svjetskom prvenstvu u Molvenu, Italija, zadivila sportski svijet.

Pripreme u ledu i početak takmičenja

Organizatori su imali pune ruke posla prije nego što je takmičenje moglo da počne. Noć prije formiran je sloj leda debljine 5 centimetara na bazenu, koji je morao biti uklonjen krampovima.

Foto: IISA

Temperatura vode u bazenu bila je oko 2°C, a takmičari su morali ulaziti u vodu pomoću drvenih ljestvi kako bi izbjegli smrzavanje ruku.

“Komanda je: ‘Skinite odjeću, uđite u vodu’, i onda imate 10-15 sekundi da se prilagodite prije nego što počne trka,” objasnila je Madeline.

Napeta trka i pobjeda

Madeline je plivala u posljednjoj, 15. grupi ženskog dijela takmičenja. Iako nije uspjela oboriti svoj svjetski rekord od 7 minuta i 14,5 sekundi, zadovoljna je svojom izvedbom.

“I dalje sam juniorska svjetska šampionka. To je bio šok, ali sam presrećna,” rekla je.

Foto: IISA

Izazovi i mentalna snaga

Plivanje u ledenoj vodi nije samo fizički napor, već i mentalna bitka.

“Mislim da je česta zabluda da je plivanje u ledu samo fizička sposobnost. To je ogromna mentalna igra. Govorim sebi da je hladnoća samo stav, jer kako razmišljate o vodi, tako će se vaše tijelo ponašati,” podijelila je Hobo.

“Najteže je zapravo samo ući u vodu. Poslije treninga shvatite da je najbolje odmah skočiti bez oklijevanja. Prvi u vodi je obično prvi i van nje,” dodala je.

Instgram post Madeline Hobo

Budućnost plivanja u ledu

Madeline vidi veliki potencijal za rast ovog sporta.

“Voljela bih da plivanje u ledu postane olimpijski sport. Ne znam gdje će me put odvesti kao plivačicu, ali bih voljela jednog dana biti menadžer tima i graditi naš timski duh,” kazala je.

Takmičenje za Madeline još nije gotovo – pred njom su trke na 250 metara slobodnim stilom, 100 metara slobodnim stilom, 200 metara mješovito i 100 metara leđno.

Foto: IISA